Достапни линкови

Избори во Франција: Никој не предвиде ваков резултат, но сè уште не е готово


Објавувањето на проектираните резултати од вториот круг од изборите во Франција, Нант, 7 јули 2024 година.
Објавувањето на проектираните резултати од вториот круг од изборите во Франција, Нант, 7 јули 2024 година.

Според првичните резултати, победник на изборите во Франција е левичарската алијанса Нов народен фронт и покрај тоа што очекувањата беа на првото место да заврши крајната десница на Ле Пен. Иако овие резултати се олеснување за многумина во Европа, ќе биде тешко да се формира функционална влада.

Фер е да се каже дека никој не виде дека ова доаѓа. Иако екстремно десничарскиот Национален собир (РН) на Марин Ле Пен не се очекуваше да обезбеди мнозинство во парламентот од 577 места, се предвидуваше дека РН ќе заврши на првото место со над 200 места.

Ако им се верува на првичните, но често сигурни француски излезни анкети, Национален собир (РН) ќе завршат на третото место со максимум 150 пратеници.

Наместо РН, големиот победник е неодамна создадената левичарска алијанса Нов народен фронт (НФП).

Тоа е непоколеблива коалиција на зелени, социјалдемократи, комунисти и левичарската огнена група „Непокорна Франција“ (ЛФИ) на левичарот Жан-Лук Меланшон, кои се проектирани да се приближат на околу 200 избрани претставници.

Дури и центристичкиот „Ансамбл“ (Заедно) на Макрон се чини дека завршува пред Ле Пен.

Франција по изборите - прослави и нереди
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:02 0:00

Што го предизвика ова изненадување?

Прво, стапката на учество на изборите од 67 отсто што е највисока на француските парламентарни избори во овој век.

Се чини е јасно дека зборувањето оти ова може да биде гласање со најголеми последици во историјата на земјата го поттикнаа електоратот против РН.

А потоа, тука е таканаречениот „Републички фронт“, кој со неофицијална, но успешна соработка против РН даде поддршка во над 200 изборни единици на потенцијалниот пратеник со најголеми шанси да го победи кандидатот на Ле Пен.

Национален собир често напредуваа кога неколку партии од десниот центар до левата страна се натпреваруваат една со друга. Сега, често беше негиран овој скршен пејзаж.

Но, иако излезните анкети се причина за многумина во Европа да здивнат оваа вечер, ова е далеку од завршено.

Крилата на Макрон, барем дома, се исечени. Ќе биде тешко да се формира функционална влада во таков поделен парламент каде што левиот сојуз и центристите на Макрон навистина не се гледаат очи в очи, а да не зборуваме за некои партии во самата алијанса.

Ако се формира коалиција, таа ќе биде слаба и веројатно хаотична. Не исклучувајте ниту нови избори кога тоа ќе биде законски возможно за една година.

И не исклучувајте дека Ле Пен на маргините чека поповолен момент, како во случај на нови парламентарни избори, така и во случај на големата награда: гласањето за нов претседател во 2027 година.

XS
SM
MD
LG