Достапни линкови

Граѓани или поданици


Колку граѓаните се подготвени да го искористат своето демократско право и да ги променат работите? Граѓански иницијативи има, спас за Лисиче, Влае, Расадник, против рудници, загадувачи... Но колку избираат да се само поданици? Во поткастот „Зошто“ на РСЕ разговараме со активистот Никола Писарев.

Акција против дивите паркинзи на зелени површини, нови куќички за скопските стритери, на плоштадот во Скопје беше поставена покриена чекална со столчиња за да можат граѓаните да седнат додека чекаат влез во ЕУ, борба против корупцијата, да се изгради патот Кичево – Охрид, да се исчистат депониите... Ова се само последните герила акции зад кои стои и Никола Писарев кои се и протест, но и имаат за цел да ги разбудат институциите и властите.

Тој вели дека луѓето се почесто се самоорганизираат, но не можат да ја работат работата на институциите, не можат тие да го водат градот, ниту да го исчистат.

Правите јавен притисок, ќе профункционира некое време, но проблемот е што институциите не си ја вршат својата работа.

Кликнете на Зошто каде Писарев зборува и за „заморот“ и разочарувањето по Шарената револуција, но и зошто верува дека оние кои се поданици се помалку од граѓаните кои можат да решат да ги земат работите во свои раце, иако практикувањето на ова демократско право е уште во зародиш.

Герила контра поданици
please wait

No media source currently available

0:00 0:20:04 0:00
Директен линк

Писарев верува дека поданици се само оние кои се партиски вработени, повеќето размислуваат поинаку, надвор од партиските матрици.

Шарена револуција пред Собрание
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:17 0:00

Но признава дека има и едно разочарување и треба допрва да се врати самодовербата.

Мислам на периодот пост – шарена револуција. Формирање на Влада и се она што ни се случува денеска. Да бевме малку попаметни и да бевме малку похрабри после шест месеци ќе излезевме со истите стапови и ќе удревме по другите. Ама не го направивме тоа. За жал. Бевме многу уморни, а еден куп луѓе тргуваа со интерес.

Од акциите кои завршиле со успех ја издвојува битката за здрава вода во Гевгелија која траеше 4 години, но сега во водата за пиење нема веќе арсен.

Поткаст „Зошто“ со Сања Васиќ и Никола Писарев
Поткаст „Зошто“ со Сања Васиќ и Никола Писарев

Герила акциите се “родољубие и патриотизам“ за Писарев додавајќи дека некогаш треба и „да ги израдуваш луѓето и да ги направиш барем за миг среќни во несреќнава држава“.

А вие почитувани слушајте не, следете те го поткастот Зошто на Слободна Европа. Кликнете на поткаст Зошто и на Спотифај, Јутјуб, Ејпл и Гугл подкаст, а на нашите социјалните мрежи давајте ни идеи и теми кои сакате да ги слушате.

  • 16x9 Image

    Сања Васиќ

    Новинарската кариера ја почнува во весникот „Нова Македонија“ во 1991, а потоа продолжува во телевизија Телма како уредник  и водител во информативната програма каде минува најголем дел од кариерата. Работела и во македонската редакција на Гласот на Америка во Вашингтон, била локален дописник на странски новински агенции, како и предавач и обучувач на медиумски проекти. Во Радио Слободна Европа е од јули 2022.

XS
SM
MD
LG