Достапни линкови

Борбите во Украина продолжуваат, исклучен последниот нуклеарен реактор


Уништена зграда во Одеса по руски напад со дронови

Генералштабот на Украина соопшти дека „тешки битки“ се во тек, со 34 судири претходниот ден во индустрискиот исток на земјата. Се вели дека руските сили „се бранат“ и напаѓаат со артилериски и воздушни напади во областите на јужна Украина - Херсон и Запорожје

Украинската војска објави за интензивни борби со руските сили во саботата, 10 јуни, додека тамошната агенција за нуклеарна енергија соопшти дека последниот реактор во најголемата европска нуклеарна централа е ставен во режим на „ладно исклучување“ заради безбедност.

Откако руските сили истрелаа ракети и беспилотни летала врз Украина во текот на ноќта, предизвикувајќи жртви и оштетувајќи го воениот аеродром, канадскиот премиер Џастин Трудо во саботата пристигна во Киев во ненајавена посета, негова втора по руската инвазија во февруари минатата година.

Генералштабот на Украина соопшти дека „тешки битки“ се во тек, со 34 судири претходниот ден во индустрискиот исток на земјата. Се вели дека руските сили „се бранат“ и напаѓаат со артилериски и воздушни напади во областите на јужна Украина - Херсон и Запорожје.

Пет од шесте реактори во нуклеарната централа Запорожје, окупирана од Русија, веќе беа во режим на „ладно исклучување“, што значи дека сите контролни шипки беа вметнати во јадрото на реакторот за да се запре реакцијата на нуклеарна фисија и акумулацијата на топлина и притисок.

Нема директна закана за нуклеарката Запорожје

Енергоатом, украинската нуклеарна агенција, соопшти дека нема „директна закана“ за електраната во Запорожје поради пробивањето на браната Нова Каховка низводно на реката Днепро, што принуди илјадници луѓе да избегаат од поплавите, како и нагло намаленото ниво на водата. во езеро кое се користи за централно ладење.

Енергоатом објави дека поради тоа го затворила последниот реактор, како и поради артилерискиот оган на централата, кој ги оштетил далноводите што ја поврзуваат централата со енергетскиот систем на Украина.

Кога ќе се прекинат сите нуклеарни реакции, температурата и притисокот во реакторот постепено се намалуваат, намалувајќи ја потребната количина на водено ладење за радиоактивното гориво. Тоа е и најбезбедниот режим на нуклеарна централа.

Вработените во Енергоатом сè уште работат во електраната, иако таа сè уште е под контрола на Русите. Блокадите за производство на електрична енергија во таа електрана не работат од септември минатата година. Шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија во наредните денови треба да ја посети Украина.

Почна ли Украина контраофанзива?

Аналитичарите и Русија велат дека Украина започна контраофанзива во јужна Украина, со потенцијална цел да ја врати територијата во близина на електраната.

Украинските власти во саботата известија дека најмалку четворица цивили биле убиени низ целата земја додека руските сили лансирале беспилотни летала, ракети од иранско производство Шахид и извршиле артилериски и минофрлачки напади.

Украинската државна служба за вонредни ситуации извести дека три лица загинале, а повеќе од 20 се ранети за време на нападот во текот на ноќта на црноморското пристаниште Одеса.

Портпаролката на оперативната команда на југот на Украина, Наталија Хуменјук, изјави дека меѓу ранетите има две деца и една трудница.

Во североисточна Украина, еден маж загина кога повеќе од дузина беспилотни летала го нападнаа регионот Харков, изјави во саботата нејзиниот гувернер Олех Синјехубов.

Тој додаде дека тројца цивили се ранети.

Во регионот Полтава, на запад, воен аеродром бил погоден и оштетен во текот на ноќта од напад со руски беспилотни летала и ракети, објави локалниот гувернер Дмитро Луњин. Тој додаде дека нема повредени.

Украинските воздухопловни сили соопштија дека собориле 20 од 35 беспилотни летала Шахид и две од осум проектили од „различен тип“ лансирани од руските сили во текот на ноќта.

Во градот Херсон, чии предградија се меѓу областите погодени од поплави поради уривање на брана, просечното ниво на водата се намали за 31 сантиметар во текот на ноќта, но сепак е повеќе од 4,5 метри повисоко од вообичаеното, рече регионалниот гувернер. Александар Прокудин. Тој предупреди дека метеоролозите предвидуваат обилни дождови во областа за време на викендот, што ќе ги отежне спасувачките напори.

Шефот на ОН за хуманитарна помош Мартин Грифитс во интервју за АП изјави дека 700.000 луѓе немаат вода за пиење.

XS
SM
MD
LG