Достапни линкови

И оваа година, една од најжешките досега


Можеби сме на само нешто повеќе од половината на 2019 но, според температурата, таа уште сега е рекордна. Бројни студии покажаа дека топлотните бранови како оној што ја пече северна Европа неделава се најверојатно од климатските промени, а бидејќи ефектите од таканаречената стаклена градина продолжуваат да растат, годинава ќе биде само една од многуте што следат.

Годинашниот јуни беше најтопол, победувајќи го јуни во 2016 година која беше најжешката година досега.

2019, уште сега најжешка година во историјата
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

Јуниските температури во Европа, според агенцијата на ЕУ за следење на климатските услови „Коперник“, беа за околу два Целзиусови степена над просекот.

Европа за неколку недели издржа два исклучително силни топлотни брана.

Во Франција во јужниот град Вераргус на 28 јуни живата се искачи на 46 степени.

Претходниот рекорд, поставен во 2003 година, беше 44 степени.

Вториот топлотен бран во минатата недела го зафати и Париз каде што беа измерени над 42 степена.

Во истовреме високи температури беа регистрирани и во Германија, Белгија и Холандија.

Светската служба за следење на временските услови соопшти дека топлотниот бран во јуни најверојатно бил предизвикан од човечките климатски промени.

Портпаролката на Светската метеоролошка организација Клер Нулис вели:

„Ваквите интензивни и широко распространети топлотни бранови го носат потписот на вештачки климатски промени. Ова е во согласност со научните сознанија кои даваат докази за почести и поинтензивни топлотни бранови“.

Роберт Ваутард, климатолог во француската лабораторија за животната средина пак наведува дека од 2015, секоја година има екстремни топлотни бранови во Европа.

Во првата половина на годинава, забележани се интензивни топлотни бранови и во Австралија, Индија, Пакистан, како и делови на Блискиот исток.

Во средината на јули, за прв пат термометрите покажаа 21 степен во Алерт, канадска станица која е најсеверната населба на Земјата, на околу 900 километри од Северниот Пол.

Иако 2016 година сè уште ја одржува круната како најжешка година во историјата на човекот, периодот јануари-јуни годинава бил потопол од истиот период во 2016 година.

Три научни трудови објавени деновиве покажаа дека температурата на Земјата моментно се загрева со стапка која е неспоредлива во изминатите 2.000 години.

Нивото на јаглерод диоксидот во атмосферата пак, во моментов е околу 415 делови на милион, што е најголема концентрација во изминативе три милиони години.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG