Достапни линкови

Италија пред политички ќорсокак


Италија по парламентарните избори во нова криза
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Италија по парламентарните избори во нова криза

Италијанските избирачи, според неофицијалните резултати од вчерашните избори, изгласаа парламент во кој рекорден број места добија популистичките и екстремно десничарските партии. Со тоа, според експертите, Италија која е третата по големина економија во еврозоната влегува во политички ќорсокак кој би можел да трае со месеци.

Трите главни блока или групи во Италија, по се изгледа, не ќе можат да владеат сами и мали се шансите за враќање на старата влада. Професор Џовани Орсино од Луис Универзитетот вели:

„Она што се чини дека може да се каже е оти е малку веројатно дека една коалиција ќе има мнозинство во парламентот, што значи дека ќе биде комплицирано да се создаде влада во Италија“.

Сценаријата сега вклучуваат неколку евроскептични коалиции, па дури и нови избори.

Десничарскиот сојуз поддржан од поранешниот премиер Силвиo Берлускони има најмногу гласови пред антиестаблишмент Движењето Пет Ѕвезди.

Ова движење кое во 2009 година го формира комичарот и активист Бапе Грило, според првичните резултати, ќе биде најсилната самостојна партија во парламентот.

Професор Орсино вели дека ова движењевсушност е победник на изборите:

„Тоа значи дека автоматски не води и кон барање до нив да формираат влада. Многу зависи од коалициите што ќе бидат способни да ги создадат“.

Владејачката централно-левичарска коалиција е на третото место, главно поради гневот на Италијанците поради растечката сиромаштија, високата невработеност и масовната имиграција.

Запрашан за неговите очекувања по изборите, Џанкарло Демофонти, сопственик на еден бар во Рим вели дека е скептичен оти гласањето може да донесе промена на сегашната состојба во земјата:

„Не знам кој победи или кој победува, но мислам дека тоа нема да направи никаква разлика“.

На парламентраните избори право на глас имаа над 46 милиони Италијанци, а главни фаворити меѓу политичките партии беа Форца Италија, Демократската партија и Движењето Пет ѕвезди, а меѓу личностите нивните лидери Силвио Берлсукони, Матео Ренци и Луиѓи ди Мајо.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG