Достапни линкови

Долниот дом на Конгресот со закон за нови санкции врз Русија


Претставничкиот дом на Конгресот усвои закон за нови санкции врз Русија
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Претставничкиот дом на Конгресот усвои закон за нови санкции врз Русија

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес скоро едногласно го усвои законот за воведување нови санкции врз Русија, Иран и Северна Кореја што сега треба да го одобри Сенатот, а потоа и да го потпише претседателот Доналд Трамп. Законот е усвоен со 419 гласови „за“ и три „против“.

Делот од законот кој се однесува на Русија треба да ја казни Москва поради нејзиното мешање во претседателската кампања во минатата година, нешто што постајно го негира претседателот Трамп.

Претседателот на Комитетот за надворешни работи, републиканецот Ед Ројс пред гласањето изјави:

„Ова е многу важен закон. Овие три режими во три различни делови на светот се закана за виталните интереси на САД и тие ги дестабилизираат нивните соседи. Уште одамна требаше да одговориме силно.“

Тој додаде дека Русија, доколку не биде контролирана, ќе ја продолжи нејзината агресија. Конгресменот од Калифорнија, демократот, Џоакин Кастро пак оцени дека станува збор за неопходни санкции, особено кога станува збор за Русија:

„Овие санкции се јасен сигнал дека САД ќе ги држат претседателот Путин и неговите блиски соработници одговорни за нивните акции. Тие се исто така декларација дека Конгресот може и ќе дејствува дури и кога претседателот Трамп одбива да го стори тоа“.

Законот за новите санкции предизвика отпор кај претседателот Доналд Трамп кој вложи приговор.

Несогласување со најавените американски санкции изразија и сојузниците во Европската унија кои предупредија дека тие ќе имаат последици и врз европските компании кои се вклучени во заеднички енергетски проекти со Русија како например „Северен тек 2“, гасовод за снабдување на Европа со руски гас под Балтичко море.

Белата куќа по изгласувањето на законот во Претставничкиот дом соопшти дека претседателот Трамп се уште не решил дали ќе го искористи правото на вето и оти тоа ќе го сторел по гласањето во Сенатот.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG