Достапни линкови

Жестока реторика во односите Турција- Холандија


Подржувачи на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на протестите во Ротердам

По влошувањето на турско-холандските односи турскиот премиер, Бинали Јилдирим, денеска изјави дека ќе и се одмазди на Холандија и дека ќе одговори на „најжесток можен начин“. Турција соопшти дека не сака холандскиот амбасадор да се врати во Анката од својот одмор „некое време“.

Ескалираа тензиите меѓу Турција и Холандија. По синоќешните протести кои завршија насилно во Ротердам по забраната на холандските власти на двајца министри да се обратат кон турската заедница за промоција на референдумот, денеска следуваат низа закани и затворени амбасади.

Вчера холандските полицајци качени на коњи го разбија неколкучасовниот протест пред турскиот конзулат во Ротердам каде стотици поддржувачи на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган почнаа со камења да фрлаат кон полицијата, откако не и беше дозволено на турската министерка Фатма Бетул Сајан Каја да им се обрати на јавен собир. Дел од полицијата беше подржана од блиндирани возила и водени топови во насилното разбивање на немирните демонстрации околу конзулатот.

Во Анкара турскиот премиер Бинали Јилдрим изјави дека Турција ќе возврати на ваквиот потег „најостар можен начин“.

„ За оваа ситуација ние ќе протестираме на најсилен можен начин, и ги известивме холандските власти дека ќе возвратиме „најжестоко што можеме“. Ние ќе реагираме на ова неприфатливо однесување“ изјави Јилдрим.

Холандскиот премиер Мајк Руте изјави дека бил принуден да ги спречи турските министри да одржат митинзи во Холандија бидејќи Анкара претходно се закани со санкции кон неговата влада.

„Ние не може да правиме бизнис под ваков вид на уцени“ изјави денеска Руте.

Откако не му беше дозволено слетување на турскиот шеф на дипломатија Мевљут Чавушоглу во Холандија, турската министерка за семејни работи Фатма Сајан Каја пристигна од Германија и се обиде да влезе во турскиот конзул во Ротердам за да им се обрати на поддржувачите на Ердоган кои беа собрани да протестираат поради случувањата. Градоначалникот на Ротердам изјави дека тоа не и било дозволено на министерката и дека е испратена и придружувана на патот назад кон Германија од каде што пристигнала со автомобил.

Таа денеска го осуди, како што го нарече„ грдиот третман“ што го добила во Холандија.

„Ние бевме изложени на грд и лош третман. Ваквото однесување кон жена министер е многу грдо“ изјави Каја пред новинарите на аеродромот во Истанбул каде што беше пречекана од толпа граѓани со турски знамиња.

Холандија рано утрово објави дека обидот на турската министерка во Ротердам да присуствува на собирот за поддршка на турскиот претседател, за чии овластувања се организира референдум во Турција, е „неодговорен“.

Вчера жестоко реагираше и Ердоган откако не му беше дозволено да слета на Чавушоглу во Холандија. Во својот говор на митинг во Турција, Ердоган изјави дека холандската влада е потсетува на „потомците на нацизмот“.

Ова е втор пат да го стори тоа, претходно ја обвини Германија, уште една земја членка на НАТО, за нацистички практики поради повлекување на дозволата за турската кампања за референдумот со кој сака да ги прошири своите претседателски овластувања.

По ваквите случувања и во двете земји нивните дипломатските претставништва беа опколени со демонстранти.

Турското министерство за надворешни работи соопшти дека не сака холандскиот амбасадор да се врати во Анката од својот одмор „некое време“. Тие додаваат дека холандската амбасада и конзулат во Анката ќе бидат затворени поради безбедносни причини, заедно со резиденциите на холандските дипломатски претставници.

Демонстранти го симнаа холандското знаме од конзулатот на Холандија во Истанбул, како реакција на новонастанатата криза меѓу овие две земји. Учесниците во протестот го поставија турското знаме на местото на холандското.

Чавушоглу доцна синоќа пристигна во Париз од каде што денеска ќе се упати кон Мерц каде ќе учествува на јавен собир за поддршка за референдумот.

Претходно во неколку други европски градови беа исто така забранети собири и митинзи на турските политичари кои се обидуваат да го промовираат референдумот во Турција со кој се зголемуваат надлежностите на претседателот.

  • 16x9 Image

    Зорана Гаџовска Спасовска

    Новинарската кариера ја започна во А1 телевизија. Работела на теми од образование, социјални проблеми, здравство и екологија. Родена е на 23.09.1983 година во Скопје. Од јуни 2009-та година работи како постојан дописник за Радио Слободна Европа од Скопје.

Препорачано

XS
SM
MD
LG