Достапни линкови

Потписите од ДУИ извесни, а мандатот од Иванов?


Архивска фотографија: Седница на Централното претседателство на ДУИ.

По синоќешната одлука на претседателството на ДУИ да го овласти лидерот на партијата да донесе одлука за потписите со кои претседателот на СДСМ треба да го добие мандатот, од партијата денеска велат дека остануваат и други прашања до конечната одлука.

Иако синоќа на седницата на централното претседателство на ДУИ беше затворената темата за јазиците што ја преговараа работните групи на двете партии, на прашањето дали ќе ги дадат потписите, од партијата на Ахмети велат - остануваат и други прашања.

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, вели дека прашањето за законот за јазици беше важно и основен столб на овие преговори, меѓутоа нагласува и дека треба да се направат дополнителни анализи за другите точки од усогласувањето на платформата за да се каже дали даваат поддршка за, како што вели, едната или другата опција.

„Од утре продолжуваме со дебатата во претседателството, се разбира претседателот Ахмети има и статутарно право, доколку одлучи да даде поддршка тоа може да го направи и без да го свика претседателството, бидејќи има таква согласност од претседателството“, вели Османи.

Од СДСМ, пак, денеска го повторуваат истото, дека очекуваат ДУИ да им ги даде потписите за претседателот на партијата Зоран Заев да го земе мандатот. Од таму нагласуваат дека на Македонија и е потребно брзо формирање влада која ќе почне да ги решава проблемите бидејќи ваквата состојба била неодржлива и одела на штета и на граѓаните и на државата.

Покрај потписите од десетте пратеници на Ахмети, за кои според изјавите на ДУИ, би можело да се знае утре, од Беса и од Алијансата за Албанците, кои заедно имаат осум пратеници, веќе најавија дека тие ќе им ги дадат потписите, но потоа ќе преговараат за влада.

Со собраните минимум 61 потпис, Заев треба да го побара мандатот од претседателот Ѓорге Иванов. Тој, пак, на први февруари, кога ја соопшти таквата одлука, постави и уште два услова - заштита на државните интереси на Македонија, што подразбира зачувување и зацврстување на унитарниот карактер на државата и системска реформа во која ќе бидат опфатени субјектите на системот за национална безбедност.

Според Темелко Ристески, професор на Факултетот за општествени науки, оправдани се ставовите дека шефот на државата може да одлучи да не го даде мандатот на Заев повикувајќи се на тоа дека не се исполнети условите.

„Следејќи ја досегашната политика на претседателот и неговиот однос со актуелната владејачка гарнитура, на кој што наликува дека и е апарат, може се да се очекува“, вели Ристески.

Тој нагласува и дека поставувањето вакви услови не е уставна ингеренција на претседателот и дека ако се држи до тоа, како што додава, може да направи грубо прекршување на Уставот.

  • 16x9 Image

    Фросина Димеска

    Родена е 1980 година во Скопје. Со новинарство се занимава од 2004 година кога почнува да работи како постојан дописник на Радио Слободна Европа од Скопје.
    Во периодот од 2008 година до почетокот на 2014 година работи прво како новинар во телевизијата Алсат М а потоа во дневниот весник Нова Македонија.

XS
SM
MD
LG