Достапни линкови

ВИДЕО - СЈО ги поднесува првите обвиненија


Првото обвинение се однесува на незаконско уништување на документација од системите на прислушување, а второто за нарачаното насилство врз градоначалникот на Центар Андреј Жерновски.

Две обвиненија до Кривичниот суд денеска ќе поднесе Специјалното јавно обвинителство (СЈО), соопшти на денешната прес-конференција обвинителката Катица Јанева.

Првото обвинение се однесува на незаконско уништување на документација од системите на прислушување за кое СЈО товари 7 лица, а второто поднесено обвинение, се однесува на нарачаното насилство врз градоначалникот на општина Центар Андреј Жерновски за време на седница на општинскиот Совет.

Двете обвиненија ќе се поднесат по скратена постапка, a oд СЈО велат дека очекуваат осудителни пресуди.

XS
SM
MD
LG