Достапни линкови

Политички договор наместо правни изговори


Правно или политички Собранието мора да се вклучи во решавањето на кризата, а во овој момент се потребни итни мерки, оти државата се наоѓа во лоша состојба.

Македонија се наоѓа во очајна ситуација во која најмногу од сè, сега и треба разум, предупредува дел од експертската јавност по дебатите во јавноста за тоа дали има или не правна основа за свикување на Собранието.

Професор Никола Дујовски вели дека не е во ред да се инсистира на правно решение на проблемот, во ситуација кога сте подготвени да организирате избори и потрошите многу пари.

„На такво решение кое веројатно не е ниту право, ниту политичко, инсистира само и единствено ВМРО-ДПМНЕ. Сите други се свесни дека нема да се предизвикаат никакви проблеми доколку Собранието повторно се состане и доколку се обидат и тие да помогнат во разрешување на кризата, затоа што дел од решенијата на проблемите се токму во Парламентот“, вели Дујовски.

Иако не инсистира на правните процедури, политичкиот аналитичар Насер Зибери е уверен дека има правна основа за повторно свикување на Собранието, бидејќи мандатот на актуелниот состав не е истечен, туку прекинат со одлука на парламентарното мнозинство.

„Гледано од овој аспект, мислам дека не постои правна пречка. Но и покрај тоа нам ни е состојбата многу деликатна, со индикации дека таа може да ескалира и да има тешки последици, не само политички и економски, туку и безбедносни“, вели Зибери.

Според Дујовски многу посоодветно е да се пристапи кон пронаоѓање на решение за свикување на Собранието, а тоа вели тој, е возможно само доколку се има политичка волја.

„Дури и дваесет пратеници, јас не се сомневам дека може да се обезбедат и 62 пратеника кои можат да побараат од претседателот на Собранието да го свика парламентот, повторно, но за тоа нема политичка волја само и единствено кај партијата којашто ќе оди на избори“, вели Дујовски.

Дека најважно од сè е политичката волја и поголемо разбирање за ситуацијата во која се наоѓаме се согласува и Зибери. Впрочем, вели тој и Уставот е политички договор преточен во правна норма.

„Ако моментот го бара тоа, тој политички договор треба да се преточи во норма и врз основа на тој став од политичкиот договор, треба да се дејствува и земјата да се спаси од оваа политичка криза“, изјави Зибери.

Во петокот до Уставниот суд иницијатива за испитување на уставноста и законитоста на одлуката за распуштање на Собранието поднесе и ДУИ, оти партијата смета декаодлуката е неуставна. Неколку пати досега претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, истакна дека нема уставна можност за свикување на Собранието.

  • 16x9 Image

    Марија Тумановска

    Марија Тумановска, родена 1981 година во Струмица. За време на студентските денови, волонтира во некои од пишаните медиуми. По завршувањето на факултетот за новинарство, станува соработник во детската редакција на Македонското радио, Радио Скопје. Подоцна работи во културниот сектор на истиот медиум. Во Радио Слободна Европа е од декември 2004 година.

XS
SM
MD
LG