Достапни линкови

Фантомски гласачи или огромна разлика


СДСМ тврди дека избирачкиот список покажал дека ВМРО-ДПМНЕ победува со фантомски гласачи. Владејачката партија реагира дека победуваат со 200 илјади гласови разлика и тоа ќе се потврди.

Веб-апликацијата на Државната изборна комисија, за граѓанска контрола на избирачкиот список, покажа колку е неопходно навремено и темелно прочистување на избирачкиот список, наведува СДСМ во соопштение до медиумите.

Само неколку примери покажуваат дека на една адреса фигурираат по 60, па дури и повеќе лица.
СДСМ

„Се потврдува она што СДСМ го говори цело време. Само неколку примери покажуваат дека на една адреса фигурираат по 60, па дури и повеќе лица. На една адреса во Скопје се запишани 66 лица. На една адреса во Ресен се запишани 34, а на друга 24 лица“, се вели во соопштението.

Според СДСМ, уште еднаш се потврдило дека биле организирани криминални избори, со корупција, фантомски гласачи и злоупотреби на државни институции. СДСМ ги охрабрува граѓаните да продолжат да го проверуваат Избирачкиот список и да го искористат законското право да пријават неправилности до Државната изборна комисија.

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ, пак, реагира дека во изминатите десет години разликата во поддршката која ја имаат ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ е околу 200 илјади гласови и оти таа разлика ќе се потврди и на 5 јуни.

Според владејачката партија, СДСМ е во паника откако медиумите објавиле информации дека нивната теза за 150 илјади непостоечки гласови, кои биле украдени е целосна лага и манипулација.

Партијата посочува дека СДСМ ги контролира двете најважни институции задолжени за спроведување на изборите, ДИК и МВР, и затоа, како што наведува, секој обид за пронаоѓање евтино алиби не им поминува ниту кај нивните партиски членови.

  • 16x9 Image

    Срѓан Стојанчов

    Новинарската кариера ја започна како новинар во внатрешно-политичката рубрика на дневниот весник Шпиц во 2008 година. Роден е на 27.10.1981г. во Скопје. Од февруари 2009 работи како постојан дописник за Радио Слободна Европа од Скопје.

XS
SM
MD
LG