Достапни линкови

МВР досега расчисти само напади врз провладини новинари


МВР сè уште ги нема пронајдено напаѓачите врз сопствениците на порталите Мактел и Доказ, Саше Ивановски и Маријан Стаменковски, како и оние кои му го запалија џипот на новинарот Бранко Тричковски.

Во мај беше запален џипот на новинарот Бранко Тричковски, истиот месец физички беше нападнат сопственикот на порталот Мактел Саше Ивановски, а деновиве тоа му се случи и на сопственикот на порталот Доказ Маријан Стаменковски. Во меѓувреме, на физички или вербални напади врз нив се пожалија и водителот Јанко Илковски, новинарите Ивона Талевска, Антонио Димитриевски и неколкумина други.

Во изминатиот период имаше повеќе случаи во кои како оштетени се јавуваа новинари. Дел од случаите се расчистени, а на дел од нив сè уште се работи, односно полицијата постапува по наредбите на јавниот обвинител, којшто во одредени случаи веднаш беше информиран и даде насоки за натамошно постапување.

„Во изминатиот период имаше повеќе случаи во кои како оштетени се јавуваа новинари. Дел од случаите се расчистени, а на дел од нив сè уште се работи, односно полицијата постапува по наредбите на јавниот обвинител, којшто во одредени случаи веднаш беше информиран и даде насоки за натамошно постапување“, вели портпаролот на МВР Иво Котевски, кој прецизира дека досега ги расчистиле случаите со двата напади кој ги пријавил Илковски со предупредување и инцидентот меѓу Димитриевски и граѓанскиот активист Никола Наумоски.

Имено првиот инцидент поврзан со водителот на емисијата Јади Бурек бил пред неговиот дом, а вториот кој Котевски вели дека е расчистен беше пред телевизијата Сител, кога Ивановски го прашуваше Илковски, а снимката беше емитувана на порталите. И со случајот на Димитриевски, снимката во која тој се конфронтира со Наумоски беше јавно достапна.

Доколку се воочи таков вид на дискриминација, тогаш зборуваме за институционална дискриминација, па дури и структурна дискриминација и тоа бара многу посериозна, подлабока реакција во МВР.

За нападите врз Ивановски и последниот врз Стаменковски, МВР сè уште ги нема пронајдено сторителите, исто како и за џипот на Тричковски и нападот врз Талевска.

Според професор Мирјана Најчевска, треба да се утврди дали полицијата постапува еднакво за нападите кон новинари блиски до власта и оние кои ја критикуваат.

„Доколку се воочи таков вид на дискриминација, тогаш зборуваме за институционална дискриминација, па дури и структурна дискриминација и тоа бара многу посериозна, подлабока реакција во МВР“, вели Најчевска.

Силната поделеност во општеството и несоодветната реакција на институциите е она што ги засилува ваквите постапки, оценува професор Ѓорги Тоновски.

„Кризата, економска, социјална, политичка директно се одразува на меѓучовечките односи во општеството и сигурно дека тоа потоа ескалира во разни облици, почнувајќи од јавни расправи, па сè до она што значат физички напади“, вели Тоновски, кој додава и дека на ваквата атмосфера во прилог и оди и не докрај јасното функционирање на системот на заштита.

„Привидно тој систем функционира многу силно, меѓутоа знаеме дека системот за безбедност е многу долго атакуван и разбиван во Република Македонија, така што сега недостига една ефикасна интервенција на тој систем за зачувување на она што значи основно право, а тоа е правото на живот“, вели Тоновски.

  • 16x9 Image

    Фросина Димеска

    Родена е 1980 година во Скопје. Со новинарство се занимава од 2004 година кога почнува да работи како постојан дописник на Радио Слободна Европа од Скопје.
    Во периодот од 2008 година до почетокот на 2014 година работи прво како новинар во телевизијата Алсат М а потоа во дневниот весник Нова Македонија.

Ваше мислење

Покажи ги коментарите

XS
SM
MD
LG