Достапни линкови

Германија го декласира домаќинот Бразил со 7-1 во полуфиналето


Германија вечерва го декласира домаќинот Бразил со 7-1 во полуфиналето на Светското фудбалско првенство. Во финалето в недела Германија ќе се судри со победникот од утрешниот дуел Аргентина-Холандија.

Германците против Бразил водеа со 5-0 по само половина час игра. Резултатот го отвори Милер во 11 минута, Клосе стрелаше во 22, Крос погоди во 24 и во 25 минута, а Кедира го даде последниот гол во првото полувреме во 29 минута. Двата гола за Германија во второто полувреме ги даде Шурле во 69 и во 79 минута. Почесниот гол за Бразил за конечни 7-1 го даде Оскар во последната минута од натпреварот.

Ова е најубедливата победа во полуфинален натпревар на едно Светско првенство во историјата. Досега рекордот го држеа натпреварите Уругвај-Југославија и Аргентина-САД во полуфиналето на светското првенство во 1930 година во Уругвај. Двата натпревари завршија со 6-1.

По овој натпревар, германскиот голгетер Мирослав Клосе е најдобриот стрелец на сите времиња на Светските првенства со 16 постигнати голови. Пред вечерашниот дуел Клосе беше изедначен со Бразилецот Роналдо со по 15 постигнати голови на Светските првенства.

XS
SM
MD
LG