Достапни линкови

На дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел, според извори на Алијансата, преовладувало мислење дека засега не биле исполнети условите за натамошно проширување на Алијансата со нови членки. Така, според извори на НАТО, ќе било и на наредниот самит на Алијансата во Велс догодина.

На министерскиот состанок во Брисел, од дипломатски извори се дознава дека неколку клучни членки на НАТО биле против отворањето на Алијансата кон сите нејзини сегашни официјални кандидати: Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Грузија.
Сметаме дека ниту една од овие земји не е подготвена за да биде поканета.
Неименуван германски дипломат.

„Сметаме дека ниту една од овие земји не е подготвена за да биде поканета“, вели еден дипломат за германската новинска агенција ДПА, додавајќи:

„Не сакаме да водиме никаква форма на дискусија за ова ни на наредниот самит на НАТО“, вели дипломатот.

НАТО не е окупаторска сила. Ние имаме намера да му помогне на Авганистан и се разбира предуслов за тоа е да добиеме покана. Таа треба да биде придружена со соодветна законска рамка и тоа е сè.
Андерс Фог Расмусен, генерален секретар на НАТО.
Така, за Алијансата главни теми на самитот во Велс на 4 и 5 септември идната година остануваат: напредокот во Авганистан, можностите на НАТО да остане најуспешна политичка и безбедносна Алијанса во историјата и трето, како што изјави генералниот секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен, „важните партнерства со земји кои се надвор од Алијансата“.

Тој и американскиот државен секретар Џон Кери во Брисел го предупредија Авганистан да не ја загрозува идната безбедносна и финансиска помош од меѓународната заедница со тоа што нема да го потпише договорот за останување на странските сили во таа земја и по 2014 година.

„Ова не е шега, туку сериозна работа“, изјави Кери, наведувајќи дека во мисијата се вклучени 50 држави кои мора да ги испланираат своите буџети навреме.

Расмусен потврди дека на НАТО му е потребна цврста законска рамка за да остане во Авганистан.

„НАТО не е окупаторска сила. Ние имаме намера да му помогне на Авганистан и се разбира предуслов за тоа е да добиеме покана. Таа треба да биде придружена со соодветна законска рамка и тоа е сè. Се разбира, станува збор за авганистанска одлука. Ние не наметнуваме ништо“, рече Расмусен, по состанокот во Брисел на кој министрите ја осудија и прекумерната употреба на сила против демонстрантите во Украина кои протестираат против владата и претседателот Виктор Јанукович кој одби да ја потпише спогодбата за потесни врски на неговата земја со Европската унија.

„Суверена, самостојна и стабилна Украина, цврсто посветена на демократијата и владеењето на правото, е клучот за евроатлантската безбедност. Нашето партнерство со Украина ќе продолжи врз основа на вредностите на демократијата, човековите права и владеењето на правото. НАТО останува посветен во поддршката на процесот на реформи во Украина“, рече Расмусен.

Претходно, американскиот државен секратр Џон Кери ја одложи неговата планирана посета на Украина каде што требаше да учествува на состанокот на ОБСЕ чиј претседавач е токму Киев.

Тој додаде дека неговиот престој во Молдавија е со цел да го поддржи европскиот избор на таа земја.

„Се надевам дека ќе ја посетам Украина кога ќе се врати на патот на европските интеграции и економската одговорност“, изјави Кери во Брисел.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Ваше мислење

Покажи ги коментарите

XS
SM
MD
LG