Достапни линкови

Во Скопје протест поради екстерното тестирање (ВИДЕО)


Скопје - Протести против екстерното тестирање
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

Скопје - Протест против екстерното тестирање


Пред спомен куќата на Мајка Тереза и пред Министерството за образование протестираа ученици од основни и средни училишта организирани преку социјалните мрежи под мотото „Заедно да се избориме против екстерното тестирање!“ Тие, се за негово укинување за што имаше протести и во неколку градови низ Македонија. Екстерното тестирање, инаку, почнува в понеделник.
Според владата, тоа треба да донесе придобивки за учениците, наставниот кадар, училиштето и целиот образовен систем.
Целта била да се добијат реални податоци каде затајува системот и каде може да се подобри.
XS
SM
MD
LG