Достапни линкови

САД со предупредување до Северна Кореја


Соединетите држави ја предупредија Северна Кореја дека е блиску до опасната линија и оти Вашингтон е подготвен да се справи со каква било провокација.

До ова предупредување на американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел дојде откако Соединетите држави, Јужна Кореја и Јапонија се во состојба на зголемена готовност по индикациите дека Северна Кореја се подготвувала за лансирање ракети со среден дострел.

„Северна Кореја, со својата воинствен реторика и со своите активности е многу блиску до опасната линија. Нивните акции и нивните зборови не помогнаа за намалување на запаливата ситуација.

американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел
американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел

Изјави Хејгел. Во исто време рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров рече дека Москва и Вашингтон немаат разлики во врска со Северна Кореја.

Тој предупреди против било ескалација на ситуацијата со како што изјави, воените маневри.

Северна Кореја, со својата воинствен реторика и со своите активности е многу блиску до опасната линија. Нивните акции и нивните зборови не помогнаа за намалување на запаливата ситуација.
американскиот секретар за одбрана Чак Хејгел

Разузнавачките служби на Јужна Кореја соопштија дека веруваат оти
Северна Кореја подготвувала лансирање на две ракети со среден дострел од источниот брег на таа земја.

По третта нуклеарна проба што Северна Кореја ја изведе во февруари годинава, Обединетите нации ги зголемија санкциите против Пјонгјанг.

Тоа довдеде до реакција на севернокорејскиот режим кој покрена серија закани против Јужна Кореја и Соединетите држави.

До оваа доаѓа и во време која Северна Кореја се подготвува за одбележување на 15 април, односно роденденот на основачот на земјата Ким Ил Сунг, дедо на сегашниот лидер Лим Џонг Ун.

Во вчершаното обраќање во Пентагон секретарот Хејгел го оцени Ким Џонг Ун за непредвидлив.

„Реалноста е дека тој е непредвидлив, таа земја е непредвидлива. Во таков случај вие мора да бидете целосно подготвени.“


Северна Кореја неодамна се закани со нуклеарен напад врз Соединетите држави и со војна против Јужна Кореја.

Севернокорејскиот режим исто така побара од странските дипломати во Пјонгјанг да ја разгледаат можноста за евакуација. Слично предупредување Пјонгјанг издаде и за странските државјани во Јужна Кореја.

Аналитичарите сметаат дека заканите веројатно биле само фалење.

Повеќето експерти не веруваат дека таа земја нема можности да испрати ракети со нуклеарни боеви глави на американска територија, ниту пак да ризикува војна на Корејскиот полустров.

Меѓутоа, генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун предупреди на потенцијалните грешки во една високо напната атмосфера кои можат да доведат до катастрофални последици.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG