Достапни линкови

Северна Кореја прогласи „воена состојба“ со Јужна Кореја


Во соопштението натаму се наведува и оти евентуална провокација на САД или Јужна Кореја би покренала „нуклеарна војна“.

Во соопштението кое го пренесоа државните медиуми се наведува дека „односите меѓу двете Кореи од овој момент влегуваат во воена состојба и сите прашања меѓу двете земји ќе бидат решавани во согласност со воените протоколи“.

Во соопштението натаму се наведува дека долготрајната ситуација на Корејскиот Полуостров која не е ниту мир, ниту војна, конечно е завршена, и оти евентуална провокација на САД или Јужна Кореја би покренала „нуклеарна војна“.
Тензиите на Корејскиот Полуостров се зголемија по последниот, трет, северно-корејски нуклеарен тест минатиот месец, а Пјонгјанг се закани со напад и поради заедничките американско јужно-корејски воени вежби.

Корејската војна која траеше од 1950 до 1953 е завршена со примирје, а не со мировен договор, што значи дека двете Кореи во изминатите шест децении технички беа во војна.

Тензиите на Корејскиот Полуостров се зголемија по последниот, трет, северно-корејски нуклеарен тест минатиот месец, а Пјонгјанг се закани со напад и поради заедничките американско јужно-корејски воени вежби.

Северна Кореја во почетокот на месецот објави дека го укинува примирјето и другите билатерални мировни договори потпишани со Сеул во знак на протест поради заедничките воени вежби на Северна Кореја и САД.

САД порачаа дека оваа објава ја сфаќаат сериозно, но забележаа дека се работи за познато однесување на Пјонгјанг, додека Јужна Кореја оцени дека се работи за стара закана која е формулирана на нов начин.

Кина и Русија повикаа на мир и воздржаност.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека тензиите меѓу Северна Кореја и САД можат да излезат од контрола. Лавров побара воздржаност откако Северна Кореја соопшти дека ги ставила во состојба на готовност ракетните системи за напади врз американска територија и врз американските воени бази на Пацификот и во Јужна Кореја. Ова, како што соопшти Пјонгјанг, било одговор на, како што се наведува, американското покажување сила кога два стелт бомбардери, во рамките на заедничките воени вежби со Јужна Кореја, фрлиле маневарски бомби врз цели во близина на границата со Северна Кореја.
  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG