Достапни линкови

БЛОГ - Локални избори 2013

Резултати од гласањето, одзивот, реакциите на политичките партии, на посматрачите, информации, видео, фотографии. Бидете со нас ...

06:50 25.3.2013
06:48 25.3.2013

Победа на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ обвинува за нерегуларности


Владејачката ВМРО-ДПМНЕ прогласи убедлива победа на локалните избори, опозицијата обвини дека изборите не биле фер и демократски и се закани со бојкот на вториот круг. Домашните набљудувачи нотирале бројни неправилности, а претседателот на ДИК Борис Кондарко рече дека информациите за многуте сериозни нерегуларности треба да бидат истражени.
01:41 25.3.2013

Црвенковски - Сите опции се отворени, вклучувајќи и неучество во вториот круг


Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски на прес конференција оцени дека овие избори биле сè, само не фер.
00:51 25.3.2013

Кондарко - Бројни сериозни нарушувања на изборниот процес


Претседателот на ДИК Борис Кондарко рече дека изборниот ден помина без насилство и без предизвикување физички инциденти, но дека, според сознанијата и информациите на ДИК, имало и огромен број сериозни нарушувања на изборниот процес и постапката за гласање во и вон гласачките места.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG