Достапни линкови

Неделниците се фокусираат на економијата


Фокус и Капитал ја анализираат македонската економија, а Глобус се осврнува на можноста од нови предвремени избори.

Најновата занимација на јавноста и на медиумите е дали ќе има и предвремени парламентарни избори, но работите не се толку релаксирани како при занимациите со играчки.
Груевски и Ахмети лансираа нов коалициски судир од кој ќе сме можеле да се извлечеме со нови избори... Какви избори ја вадат Македонија од ова економско дно до кое сме доведени?

Глобус - Предвремени избори? Не, благодарам!

Колумнистот во Глобус вели: „Предвремени избори? Не, благодарам!“ Па анализира каква е моменталната политичка ситуација во Македонија и односите помеѓу коалиционите партнери во власта, констатирајќи дека по дефиниција, зачестените предвремени избори, секогаш и секаде, се еден вид индикатор за слабоста на политиката да управува со општеството и со државата. Она што е специфично за нас, пишува Глобус, е тоа што предвремените избори станаа еден од инструментите за расипување на демократијата и создавање авторитарен режим, зашто за власта, изборите се само алатка со која се стекнува каков-таков легитимитет, дома и во странство.

Фокус - Постојаната политичка нестабилност се заканува од Македонија да направи економски инвалид!

За изборите и економијата пишува и најновиот неделен Фокус: „Постојаната политичка нестабилност се заканува од Македонија да направи економски инвалид!“, тврди економскиот аналитичар во неделникот кој додава дека, како што пишува - „Груевски и Ахмети лансираа нов коалициски судир од кој ќе сме можеле да се извлечеме со нови избори... Какви избори ја вадат Македонија од ова економско дно до кое сме доведени?“ - прашува авторот, кој смета дека главната порака во случај на брзи избори, која се испраќа и кон дома и кон надвор е дека Македонија има нестабилен политички систем во кој партиите не можат да остварат логичен четиригодишен мандат за да се посветат на решавање на економските проблеми. А за инвеститорите тоа значи само едно: да се воздржуваат од земји чии политички ризици, од домашен и од регионален аспект, се прилично високи! - пишува Фокус.

Капитал - Зошто балканските земји потонаа во длабока економска криза?

За, условно кажано, љубителите на економско-политички теми, најновиот неделен Капитал објавува интересна анализа: „Зошто балканските земји потонаа во длабока економска криза?“, па тврди дека должничката криза во еврозоната не е причината, туку само катализатор за проблемите со кои се соочуваат балканските држави, затоа што немаат стабилна база(индустрија и производство) и ефикасен економски модел (во кој државата не е преголем товар за стопанството). Плус, во нив владеат корупцијата и криминалот, анализира, покрај другото, Капитал.
  • 16x9 Image

    Горица Попова

    Родена е во Кочани, дипломирала во 1976 год. на Филозофскиот факултет во Скопје. Како новинар работи над 30 години. Почнала во Македонско радио- Радио Скопје во 1978 год. Од јуни 2009 год. е соработник на Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG