Достапни линкови

Кошмарот на еден британски спортист


По неколку години напорни и прецизни подготовки и фокусирање на сите аспекти од својот живот врз една цел, настап на Олимписките игри, замислете тоа да го преспиете.

Овој кошмар стана реалност за 21 годишниот британски дигач на тегови Џек Оливер.

,,Требаше да се разбудам околу 6 часот, да се истуширам и да имам лесен трененинг пред настапот,, вели Оливер, додавајќи: ,,Но, во 7 часот и 5 минути, а тоа го видов на мојот мобилен, слушнав тропање на вратата и се реков: Јас сум во неволја. Тренерот сигурно ќе биде многу лут.,,

И покрај грубото будење тој успеал за 30 секунди да се облече, да фати автобус за Ексел арената во Лондон и да пристигне навреме. Игнорирајќи го лошиот почеток на денот Оливер го имаше својот најдобар настап пред воодушевената британска публика.

Тој постави нов личен рекорд кревајќи вкупно 310 килограми. ,,Спиењето еден час подолго, ми годеше,, изјави Џек Оливер.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG