Достапни линкови

Груевски не сака ТВ-дуел со Црвенковски


Премиерот Никола Груевски.
Премиерот Никола Груевски.

Црвенковски го повика Груевски на ТВ-дуел да ги „соочат аргументите“, но ВМРО-ДПМНЕ го одби овој предлог.

Груевски и Црвенковски и натаму не се откажуваат од серијалот на докажувања кој бил подготвен а кој не да прифати предлог од медијаторот Нимиц за компромис околу името кој би и наштетил на Македонија. Откако не успеаја да се разберат што било поприфатливо во предлозите од 2005 и од 2008 препукувајќи се преку медиумите, лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски го повика премиерот на ТВ дуел.
И затоа господине Груевски ајде да му ја кажеме вистината на македонскиот народ, ајде веќе еднаш јас и вие да седнеме на едно јавно соочување, на еден ТВ дуел и пред целата македонска јавност да ги предочиме фактите и да ги соочиме аргумуентите.
Бранко Црвенковски, лидер на СДСМ.

„И затоа господине Груевски ајде да му ја кажеме вистината на македонскиот народ, ајде веќе еднаш јас и вие да седнеме на едно јавно соочување, на еден ТВ дуел и пред целата македонска јавност да ги предочиме фактите и да ги соочиме аргумуентите. Да проговориме за се, буквално за се што било до сега, но што е уште поважно и за тоа кој каква иднина нуди за нашата земја.“

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски.
Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски.
Црвенковски се издрибла самиот себе па сега не знае како да се извади, му реплицираше веднаш премиерот, а малку подоцна од прес-центарот на неговата партија стаса и одговор на повикот за дуел. Целта на овој дуел е со калта во која се наоѓа Бранко Црвенковски, да се изгнаси Груевски. Дуелот се случи на избори. Но приказната доби продолжение и Груевски му одговори на лидерот на СДСМ - предлогот на Нимиц од 2005 има сериозни проблеми во делот на јазикот и националноста и не нуди гаранции за нив.
Тоа беше прв момент кога Македонија покажа подготвеност со прифаќањето, експресно прифаќање и тоа на веќе одбиен предлог од Грција, покажа една спремност дека може да се пазари и околу идентитетските прашања.
Никола Груевски, премиер на Македонија.

„Тоа беше прв момент кога Македонија покажа подготвеност со прифаќањето, експресно прифаќање и тоа на веќе одбиен предлог од Грција, покажа една спремност дека може да се пазари и околу идентитетските прашања кога тие се нејасни, кога се напишани на начин којшто не покажува дека има гаранција, практично таму нема ниту г од гаранција за идентитетот и во делот на јазикот и во делот на националноста.“

Сето ова откао претходно на прес-конференција Црвенковски праша зошто предлогот од 2008-та кој заедно го прифатиле е подобар од оној од 2005-тата и на кој начин подобро го гарантирал националниот идентитет.

Експертската јавност сите овие препукувања во деновите по самитот во Чикаго ги гледа како демонстрација на егоизам и отсуство на храброст кај политичките елити да се соочат со проблемот и да постигнат договор и консензус околу ова прашање чие решавање е од највисок интерес за земјава.
XS
SM
MD
LG