Достапни линкови

Турција ја поддржува Македонија, но НАТО е НАТО


Претседателот на Големото турско национално собрание Џемил Чичек се сретна со претседателот на Македонското собрание Трајко Вељаноски во Скопје.

Претседателот на Големото национално собрание на Турција Џемил Чичек, кој е во посета на Македонија уште еднаш ја повтори турската поддршка во однос на евроатланската интеграција на Македонија.

Барањето на Македонија за членство во НАТО е праведно, но зачленувањето има некои пречки. Тоа членство ќе биде придонес кон мирот и стабилноста на балканските простори, изјави претседателот на Големото национално собрание на Турција, Џемил Чичек по средбата со претседателот на Македонското собрание, Трајко Вељаноски.
Познат е турскиот став околу зачленувањето на Македонија во НАТО и придонесот нејзин отпорано па и сега, меѓутоа знаете како е сега. За време пред Самитот и на Самитот нашите двајца претседатели ќе бидат заедно, ќе разговараат и ќе го направат потребното.
Џемил Чичек, Големо национално собрание на Турција.

„Мирот и стабилноста на балканските простори е голема придобивка за сите балкански земји, посебно на оние кои денес ставаат пречки за зачленувањето на Македонија во НАТО.“

Во однос на Самитот на НАТО во Чикаго и тоа дали Турција ќе го отвори прашањето за Македонија, Чичек одговори:
Претседателот на Големото турско национално собрание Џемил Чичек се сретна со претседателот на Македонското собрание Трајко Вељаноски во Скопје.
Претседателот на Големото турско национално собрание Џемил Чичек се сретна со претседателот на Македонското собрание Трајко Вељаноски во Скопје.

„Познат е турскиот став околу зачленувањето на Македонија во НАТО и придонесот нејзин отпорано па и сега, меѓутоа знаете како е сега. За време пред Самитот и на Самитот нашите двајца претседатели ќе бидат заедно, ќе разговараат и ќе го направат потребното.“

Турција и Македонија имаат сестрана соработка, политичка, воена, економска, културна, се согласија двајцата соговорници.
Политиката што ја има Турција кон Македонија за нас е многу значајна и секако Турција која написмено даде подршка во однос на пресудата на Меѓунадорниот суд за правда е значајно за една членка на НАТО која во секој момент дава подршка за Македонија и за зачленувањето во НАТО.
Трајко Вељаноски, Собрание на Македонија.

Претседателот на Македонското собрание се заблагодари за подршката што земјава ја добива од Турција за интегрирањето во ЕУ и НАТО.

„Политиката што ја има Турција кон Македонија за нас е многу значајна и секако Турција која написмено даде подршка во однос на пресудата на Меѓунадорниот суд за правда е значајно за една членка на НАТО која во секој момент дава подршка за Македонија и за зачленувањето во НАТО.“

По средбата со Вељаноски, Чичек имаше обраќање и пред пратениците во собранието. Тој апелираше етничките и културните различностите да не бидат причина за поделби, туку повод на Балканот да се втемелат мирот и сигурноста.

„Македонија е една успешна земја која во овој измешан балкански регион ги надминала проблемите на етнички план. Наша искрена желба е жалосните настани кои се случија во последно време, а кои имаат карактер да ја разнишат слогата помеѓу заедниците, да не фрлат сенка на овие успеси.“

Гостинот од Турција им одржа лекција и за политичко однесување на пратениците, велејќи дека само со дијалот пратениците од различни партии ќе овозможат парламентарниот ситем да функционира непречено.
  • 16x9 Image

    Пелагија Стојанчова

    Новинарската кариера ја започна како радио водител на музичка емисија во локалното радио во Кратово. Во 2008 година работеше како новинар за култура и образование во бесплатниот дневен весник Шпиц. Од јануари 2009 работи како дописник за Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG