Достапни линкови

Расмусен за РСЕ: Ставот на НАТО за Македонија ист


Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, во денешната изјава за Радио Слободна Европа, го повтори ставот на Алијансата во врска со аспирациите на Македонија за членство во НАТО на престојниот самит во Чикаго.„Што се однесува на Скопје, ние веќе одлучивме во 2008-ма, дека сме подготвени да почнеме преговори за прием, доколку најдат заедничко прифатливо решение за името. За жал, не е направен прогрес во таа насока. Но, одлуката што ја донесовме пред 4 години, се уште важи“.

Ваше мислење

Покажи ги коментарите

XS
SM
MD
LG