Достапни линкови

„Супер вторник“: тесна победа на Ромни


Републиканскиот претседателски кандидат Мит Ромни со својата сопруга, 6 март 2012, Бостон.

Мит Ромни може да се смета за победник на американскиот „супер вторник“ што е клучен во изјаснувањето за тоа кој од Републиканската партија ќе го предизвика сегашниот претседател Барак Обама на изборите во ноември. Сепак, тој не успеа да му зададе конечен удар на главниот ривал Рик Санторум.

Американските медиуми јавуваат дека Мит Ромни победи на прелиминарното гласање за претседателски кандитат на Републиканците во клучната држава Охајо, добивајќи еден процент повеќе од неговиот главен ривал Рик Санторум кој претходно пред приврзаниците изјави:

„Ова беше голема ноќ за многу држави. Во неколку ќе победиме, во неколку ќе загубиме. Но, како што стојат работите, ќе добиеме една златна и неколку сребрени медали“, рече Рик Санторум.

Рик Санторум
Рик Санторум
А пак Мит Ромни откако го даде својот глас во Масачусетс потсети на големите финансиски трошоци што ги следат ваквите избори.

„Организиравме голем број организации за собирање средства
Организиравме голем број организации за собирање средства или индивудалци кои треба да ги имате против претседателот Обама кој има милијарди долари. Тој многу повеќе ќе потроши од републиканскиот кандидат, но ние сме во многу добра позиција да собереме пари потребни за да се спротивставиме.
Мит Ромни.

или индивудалци кои треба да ги имате против претседателот Обама кој има милијарди долари. Тој многу повеќе ќе потроши од републиканскиот кандидат, но ние сме во многу добра позиција да собереме пари потребни за да се спротивставиме.“

Од десетте држави каде што се гласаше на таканаречниот „супер вторник“, Охајо носи најмногу делегати на партиската конвенција. Имено, досега ниту еден ребуликански претседателски кандидат на бил избран доколку претходно не извојувал победа во Охајо. Ромни победи и во Вермонт, Вирџинија, Масачусетс и Ајдахо, но Санаторум ги доби прелиминарните избори во Оклахома, Тенеси и Северна
Њут Гингрич
Њут Гингрич
Дакота..

Третиот републикански кандидат Њут Гингрич победи само во неговата држава Џорџија.

„Утре ќе донесе друго поглавие во трката за номинација. Но, тоа е многу повеќе од поглавие во таа трка. Тоа е поглавие во борбата за душата на Републиканската партија, но и во борбата за самата Америка, односно во
дефинирањето на тоа кои сме ние како народ“, изјави Њут Гингрич во Атланта.Поддржувачите на Ромни не ја добија толку посакуваната убедлива победа која на нивниот кандидат посигурно ќе му го отвореше патот за главен претендент на Републиканската партија да се трка против сегашниот претседател Барак Обама на ноемвриските избори за Белата куќа.

Во „супер вторникот“ во игра се 419 делегати кои на партиската конвенција на републиканците во август годинава решаваат за тоа кој ќе биде нивниот претседателски кандидат. Тоа, со други зборови, значи дека „супер вторникот“ дава 40 насто од околу 1.144 делегати што се потребни за да се обезбеди номинацијата.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG