Достапни линкови

Божја честичка и друга планета како Земјата


Церн

2011, според научните достигнувања, ќе остане запаматена по потрагата по одговори на големи прашања за човештвото. Дали има нешто побрзо од светлината и дали Земјата има свој двојник во Вселената?

Најинтригантен пробив во светот на науката во 2011 можеби се случи во 27-километарскиот тунел под земјата на границата меѓу Швајцарија и Франција. Таму, како што соопштија научниците во Европската организација за нуклеарни истражувања ЦЕРН, тие направиле чекор поблиску во решавањето на една од најголемите мистерии на Универзумот. Директорот Ролф Дитер Хојер на 13 декември објави дека тој и неговиот тим нашле знаци оти постои недостижна субатомска честичка која теоретски може да биде основата за изградбата на Универзумот.
Откривме дека неутронот очигледно патува побрзо од светлината. Нивниот лет беше за 60 наносекунди побрз од очекуваното, што покажува дека тие се побрзи од светлината.
Луција Вотано, физичар.

Се уште се неопходни дополнителни тестови во идната година за да добиеме дефинитивен одговор на шекспировското прашање: Да се биде или не? Но, мислам дека направивме екстремно добар напредок.

Switzerland -- Compact Muon Solenoid control room of the Large Hadron Collider at CERN)
Switzerland -- Compact Muon Solenoid control room of the Large Hadron Collider at CERN)
Станува збор за таканаречената божја честичка за која се мисли дека е дел на сите материи во универзумот. И по неколку децениската работа, истражувачите не се во состојба да ја докажат нејзината егзистенција. Ова открите би било најважното во историјата на физиката и потенцијален одговор на некои од најзбунувачките прашања за тоа како бил создаден Универзумот. И втората научна приказна на годината исто така доаѓа од ЦЕРН кој во септември соопшти зашеметувачки резултат на експериментите за мерење на брзината на неутроните.

Денешното откритие е индикација дека со текот на времето вселенскиот брод Кеплер би можело да најде сличности со Земјата. Се приближуваме до откривањето на таканаречени Златокоси планети, односни такви со услови како на Земјата.
Пит Ворден, Истражувачки центар во Калифорнија.
„Откривме дека неутронот очигледно патува побрзо од светлината. Нивниот лет беше за 60 наносекунди побрз од очекуваното, што покажува дека тие се побрзи од светлината“, изјави италијанскиот физичар Луција Вотано.

Таа наведува дека доколку тоа биде потврдено, тогаш основното начело на Алберт Ајнштајн дека светлината има максимална брзина, ќе се покаже за неточно.

Space -- A NASA artist's conception illustrates Kepler-22b, a planet known to comfortably circle in the habitable zone of a sun-like star
Space -- A NASA artist's conception illustrates Kepler-22b, a planet known to comfortably circle in the habitable zone of a sun-like star
Што се однесува до астрономијата, пак, 2011 година заврши со објавата на НАСА дека научниците откриле прва планета која, како што е наведено, е населива, односно каде што постојат услови во кои може да се развие живот сличен на Земјата. Пит Ворден, од Истражувачкиот центар во Калифорнија ова откритие го нарече камен темелник на патот до откривање на близнак на Земјата.

„Денешното откритие е индикација дека со текот на времето вселенскиот брод Кеплер би можело да најде сличности со Земјата. Се приближуваме до откривањето на таканаречени Златокоси планети, односни такви со услови како на Земјата.“

Поблскава вселенска вест во 2011 година беше откривањето на планетата која била направена од дијаманти. Навистина би било штета таа да падне во една од огромните црни дупки, кои за 10 милијарди пати се поголеми од Сонцето, што американските астрономи ги открија во текот на годината.

Што се однесува до медицната, научниците тестираа ветувачка можност за лечење на леукемијата. Станува збор за магичен пресврт на крвта на пациентот, чии ќелии прераснуваат во убијци на уништувачките келии на ракот.

Американските истражувачи исто така развија пенкало кое чини само еден долар и кое може прецизно да идентификува болести уште пред раѓање на детето. Новата дијагностичка алатка би можело да им помогне на жените во земјите во развој да ги спречат опасните компликации за време на бременоста. Ниту еден преглед на научните достигнувања нема да биде комплетен без спомнувањето на новооткриенот „ѓаволски црв“, микроскопско суштество кое засега се смета дека живее најдлабоко, односно на над три ипол километри под површината на земјата.

Во 2011 година продолжи напредокот на таканаречените социјални мрежи. Фејсбук забележа 640 милиони корисници, а Твитер 200 милиони. На Ајфонот пак беа проширени можностите за препознавање на гласовите и на таканареченената вештачка интелигенција, но, експертите велат дека ќе минат уште неколку години додека тие не станат целосно употребливи. Всушност, како и ловот на божјата честичка и на лекот за ракот, така и технолошките достигнувања во 2011 година претставуваат само почеток на она што треба да дојде.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Погледни ги коментарите (1)

Овој форум е затворен
XS
SM
MD
LG