Достапни линкови

Договор за безбедноста на Пацификот


Обама и Џилард во Канбера

САД и Австралија постигнаа договор за американко воено засилување на петиот континент. За Кина доаѓањето на американските меринци не е баш пригодно

Американскиот Претседател Барак Обама денеска во Канбера на прес конференцијата со премиерката Џулија Џилард објави дека е постигнат договор за зголемување на американското воено присуство во Австралија.

Тој договор, како што реле Обама, ке ги засили партнерските односи и безбедноста во Пацификот.

„Тоа е регион кој станува многу важен. Економијата во овој регион ке стане мотор за светскиот економски растеж во иднина. Линиите на трговијата постојано се зголемуваат. За нас е пригодно да го обезбедиме не само нашето сојузништво туку и целата безбедносна архитектура на регионот во 21 век“.

Според договорот 25 маринци ќе бидат стационирани во северниот дел на земјата со можност нивниот број да се зголеми на 2500 во рок од 5 години.


Обама пречекан од Џилард во Австралија
Обама пречекан од Џилард во Австралија


На овој чекор се гледа како на контра тежа на зголеменото кинеско влијание на Пацификот.

Во реакцијата на Пекинг се наведува дека распоредувањето америакнски маринци во северниот дел на Австралија можеби и не е баш пригоден чекор.

Американскиот Претседател Барак Обама утре ќе има обраќање пред Парлементот на Австралија.
  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG