Достапни линкови

Србија пред избор - Европа или Косово


Борис Тадиќ и Херман ван Ромпуј

Европската комисија на 10 септември го завршува извештајот за напредокот на земјите од регионот на патот кон Унијата. Тоа всушност е последен рок до кога Србија, ако сака да добие кандидатски статус во декември, мора да реши неколку прашања во врска со Косово. Во Белград пак, во последно време расте евроскептицизмот.

Царинските печати и деблокада на членството на Косово во меѓународните институции, се прашањата која Србија мора да ги реши доколку сака да стане кандидат за влез во Европската Унија.

„Владата на Србија има можност да и објасни на Европската комисија дека престанала со блокадите на Косово во меѓународните институции и оти на разговорите со Приштина го решила прашањето со царинските печати што е генератор на организираниот криминал и корупција“, прецизира известувачот за Србија во Европскиот парламент Јелко Кацин.Во Белград, пак, пред новата рунда преговори на 2 септември најавуваат неколку предлози за решавање на овие прашања. Претседателот на собранискиот одбор за европски интеграции Ласло Варга вели:

„Мислам дека кај сите политички прашања решенијата се тешки, но не бараат многу време. Доколку постои политичка волја, тие прашања можат да се решат за еден месец.“

Во меѓувреме, одделни претставници на српските власти порачуваат дека иако Србија сака да влезе во Унијата, сепак нема да ја мине црвената линија на територијалното прашање. Меѓу нив е и потпретседателот на
Дали најновите изјави на Драган Ѓилас треба да се сфатат дека Борис Тадиќ се разочарал во Европската унија и оти се враќа на старата проверена животна смисла, на Косово?

српската влада Ивица Дачиќ:

„Никој не треба да ја става Србија во ситуација или Косово или Европа.“

Во Србија веќе е предложено и организирање референдум во случај Брисел да го постави ваквиот, како што велат, ултиматум.

Има и такви, како Драган Ѓилас, градоначалникот на Белград и вториот човек во Демократската партија на претседателот Борис Тадиќ, кој изјави дека Брисел често пати Србија ја третира како лош ученик и оти за Србија, ЕУ која применува двојни стандарди не е смисла на животот.

Ивица Дациќ

„Сето тоа е свртено за домашна употреба, во најголем дел. Јас не сметам дека во Унијата се апсолутни ангели, но уште помалку тоа сме ние. Значи како доаѓаат избори така паѓа расположението на граѓаните за Европа, а на овие политичари за жал главна грижа им е нивната политичка орджливост“, вели Боривоје Ердељан, претседател на Форумот за меѓународни односи.

Има и такви како независната пратеничка Весна Пешиќ која во авторски текст прашува: Дали најновите изјави на Драган Ѓилас треба да се сфатат дека Борис Тадиќ се разочарал во Европската унија и оти се враќа на старата проверена животна смисла, на Косово?
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG