Достапни линкови

Грција на маки


Новата грчка влада положува заклетва во Парламентот.

Во Грчкиот парламент дебата за непопуларниот план за штедење од кој зависи помошта од ММФ и ЕУ. Гласањето од кое, според оценките, зависи иднината на Грција и стабилноста на еврото, се очекува во среда. Новата влада на Папандреу соочена со силен предизвик.

Меѓународниот монетарен фонд и Европската унија инсистираат на спроведување на план за зголемување на даноците и кратење на трошоците со кој во грчкиот буџет би се обезбедиле 28 милијарди евра, со цел да се овозможи исплаќање на следната рата од кредитот за помош тежок 110 милијарди евра.

Официјална Атина, пак, соопшти дека на државата и се потребни 12-те милијарди евра од новата рата со цел да избегне банкрот. Грчкиот Премиер Јоргос Папандреу зависи од тесното мнозинство чија решителност околу овој е неизвесна. Имено, како што пишуваат некои западни медиуми, можни се бунтовници и во редовите на владеачкиот ПАСОК.

Отпор во Грција

Меѓународниот монетарен фонд и Европската унија инсистираат на спроведување на план за зголемување на даноците и кратење на трошоците со кој во грчкиот буџет би се обезбедиле 28 милијарди евра, со цел да се овозможи исплаќање на следната рата од кредитот за помош тежок 110 милијарди евра.


Официјална Атина, пак, соопшти дека на државата и се потребни 12-те милијарди евра од новата рата со цел да избегне банкрот.

Грчкиот Премиер Јоргос Папандреу зависи од тесното мнозинство чија решителност околу овој е неизвесна. Имено, како што пишуваат некои западни медиуми можни се бунтовници и во редовите на владеачкиот ПАСОК.

Од друга страна, стотици демонстранти остануваат на атинскиот плоштад Синтагна, лути поради поради намерите за натамошни мерки за штедење по трите години длабока рецесија. Грција, исто така, се соочува и со
Јас верувам дека сме на стабилен и многу тежок курс за Грција со многу жртви, но тоа може да ни обезбеди стабилна
економија.

штрајкови на Сидникатите и некои опозициски партии, така што, се на се, ни малку лесна задача за грчката влада.

Сепак, претходно во Брисел, грчкиот премиер Јоргос Папандреу вети дека во парламентот ќе поминат радикалните економски реформи.

„Јас верувам дека сме на стабилен и многу тежок курс за Грција со многу жртви, но тоа може да ни обезбеди стабилна економија и за тоа добивме подршка од партнерите и тоа се позитивни знаци за иднината на Грција.“

Подршка од ЕУ

Жозе Мануел Баросо

Грција имено доби согласност од меѓународните кредитори за 5-годишниот економски план кој има за цел да ја спаси државата од банкрот. ЕУ од своја страна, ја афирмираше посветеноста да и помогне на Грција да ја преживее должничката криза. А во контекст на подршка за владата на Папандреу за усвојување на пакетот мерки по состанокот во ЕУ, Претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо, изјави:

„Сакаме да ја искористиме секоја можност да стимулираме работни места и растеж во Грција. Фискалната реформа и структурната реформа се неизбежни, приватизацијата исто така и тоа се придонеси за растеж.“

Претходно во Атина, министерот за финансии на Грција, Евангелос Венизелос, постигна договор со ЕУ и ММФ за дополнително зголемување на даноците и ограничување на расходите за да се обезбедат 3,8 милијарди евра од пакетот од 28 милијарди евра кои Атина вети дека ќе ги обезбеди. ЕУ го повика Парламентот во Атина да ги усвои предложените реформи.
  • 16x9 Image

    Зоран Ќука

    Во Слободна Европа во Прага е од нејзиното формирање на 1 Септември 2001 година. Кариерата ја започна во Македонското радио, па следат ТВ - А1 и ТВ Телма, со истовремена дописничка работа за Радио и ТВ Босна и Херцеговина, Загребското Независно 101 Радио, и Љубљанското Студент Радио.

XS
SM
MD
LG