Достапни линкови

Сите сами на избори?


Можни ли се нови политички коалиции пред изборите?

Можно ли е прегрупирање на политичката сцена? Партиите кои не се во блоковите на ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ засега сметаат дека е најпаметно сами да одат на избори.

На сите им е јасно дека ова може да биде време за ново позиционирање на политичката сцена, но малкумина од нив, како што засега велат, го знаат партнерот и во постизборниот период. На ВМРО Народна партија цел им е да одат со, како што велат, храбри тези, а не популизам, и не се преокупирани дали по изборите би коалицирале со поранешната матична партија доколку освои најмногу гласови или со СДСМ. Нивна цел е брза евроатлантска интеграција на земјава:
Во овој момент ниту една партија нема некаков специјален однос, ниту пак ние имаме специјален однос кон нив.


„Во овој момент ниту една партија нема некаков специјален однос, ниту пак ние имаме специјален однос кон нив. Ние ќе се радуваме ако можеме да учествуваме во тоа која ќе биде новата влада на Македонија, меѓутоа тоа ќе зависи од она што сметаме дека се првенствени задачи на нашата држава, а тоа е брза евроатлантска интеграција и брзо економско опоравување“, изјави Љубчо Георгиевски, кој е гостин во интервјуто на Слободна Европа што ќе се емитува во недела.

Предизборно Скопје во 2006 година

Партијата на Георгиевски, која самостојно настапува, не е на иста линија со СДСМ, но тој вели вели дека и со поранешната матична партија сега имаат и идеолошки разлики. Македонија веќе подолго време се наоѓа во предзиборна камапања која ја водат партиите.

ЛДП одамна најавува дека на следните парламентарни избори ќе настапат самостојно. Што ќе се случува после е важно од бројот на освоени мандати, како на нивната партија, така и на другите партии, но подготвени се да
Сметаме дека е добро да повеќе партии бидат во владината коалиција, затоа што во тој случај ЛДП би била коректор на одредени владини политики.
коалицираат со тие со кои ќе најдат заеднички точки во програмата, вели Роза Топузова Каревска:

„Сметаме дека е добро да повеќе партии бидат во владината коалиција, затоа што во тој случај ЛДП би била коректор на одредени владини политики.“

На Нова демократија на Имер Селмани приоритет им е, како што велат, деблокирање на евроинтегративнот процес и меѓуетничката кохезија. За нив решение се предвремени избори што побргу, но не може да говорат што ќе се случи и како ќе настапуваат, а не е јасно и кога ќе има предвремени избори:

„Сметам дека е се уште рано, се разбира дека за сите овие прашања ќе треба партиските органи да решат“, вели Флора Кадриу.
Сметам дека е сеуште рано, се разбира дека за сите овие прашања ќе треба партиските органи да решат.


Експертите сметаат дека тешко може да се очекува реорганизирање на блоковите кои веќе се воспоставени, односно дека ќе се профилираат две поголеми коалиции предводени од ВМРО-ДПМНЕ и од опозицискиот блок предводен од СДСМ. Надвор од овие два блока се ВМРО НП, Обединети за Македонија и ЛДП. Слична е ситуацијаата и кај албанскиот блок, вели Насер Зибери политички аналитичар и поранешен пратеник:

„Сега за сега не постојат некои шанси за окрупнување на гласачкото тело и обединување околу една платформа.“

Некои аналитичари во изминатиов период ја форсираа идејата дека е потребно да се направи широк опозициски фронт а други дека профилирање на идеолошки и програмски јасен начин е секогаш подобро за општеството .
  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

Ваше мислење

Покажи ги коментарите

XS
SM
MD
LG