Достапни линкови

Не се очекува поголема епидемија на грип


Според лекарите, секој грип е опасен, и сезонскиот и свинскиот, поради можни компликации.

Бројот на заболени од грип изнесува 1748 лица колку што официјално има пријавено, а како што наведува д-р Јованка Костовска, непријавени може има и повеќе зошто не биле на лекар. Од нив 60 се лабараториски проверени и
Секој грип може да даде компликации и Х1Н1 и грип од групата Б. Секој тип на грип е опасен.
на вирусна инфлуенца Б 19 се позитивни. Се уше нема откриено заболен од вирусот кој беше актуелен лани но секој грип е опасен и може да даде компликации ако се одолговлекува истакнува Котовска:

„Секој грип може да даде компликации и Х1Н1 и грип од групата Б. Секој тип на грип е опасен.“

Како ќе се одвива годинава, дали ќе предничи овој од групата Б или ќе почне да ни се јавува свинскиот грип па ќе прави поголеми проблеме не може да се знае, но епидемилозите сметтаат дека добра вест е што не се очекува поголема епидемија како лани:
Како што стојат сега работите не се работи за вирус различен од оној со кој имаме искуство до сега.

„Се надевам дека нема да се случат генетски промени во структурата на вирусот. Како што стојат сега работите не се работи за вирус различен од оној со кој имаме искуство до сега“, изјави д-р Драган Даниловски.

Епидемиолозите нагласуваат дека Заболениет од грип треба навреме да се лекуваат со мируавње или терпија како што ќе им препорача лекарот, посебно лицата кои имат хронична болест како заболување на белодробието, асма дијабетичари:


„Ако за два – три дена не се смируваат симптоми, веднаш да одат на инфективно.“

Годинава, последиците од сезонскиот грип беа фатални за две лица. Според минатогошните согледувања сезонскиот грип почесто ги погодува постарите лица додека свинскиот грип децата но според лекрите тоа е модел на однесување на почетокот а дека понатаму и свинскиот грип се очекува да се однесува апсолутно исто као и сезонкиот или со статистички термани ако се формулира одговорот не постои разлика во однос на потенцијалот што го носат и едниот и другиот.
  • 16x9 Image

    Мирјана Спасовска

    Родена е во Скопје 1971 година. Од 1996 та година работи во телевизиската кука А1. Од 1998 та година е во телевизијата Телма каде за централно информативната емисија известува за дневни социјално - општествени теми.  Во Радио Слободна Европа е од 2002 та година.  

XS
SM
MD
LG