Достапни линкови

Поделбата на Косово, нереална


Меѓународниот суд за правда во Хаг

Какво и да биде мислењето на Меѓународниот суд за правда за незвисноста на Косово, тоа нема побитно да ја смени состојбата на теренот. Ова за Радио Слободна Европа го вели Марк Велер, професор по меѓународно право на Универзитетот во Кембриџ.

На сослушувањето во Меѓународниот суд што се одржа кон крајот на минатата година, 14 земји презентирале ставови во корист на независноста на Косово, а 12 во прилог на Србија. Во врска за можното мислење од Судот професор Марк Велер вели:

„Судот има три опции. Најпрвин може да се воздржи од давање мислење. Но тое е малку веројатно. Втората е да ја анализира легалноста на прогласувањето на независноста и третата, да објави воопштено мислење за правото на независност и самоопределување.“

Според Вебер, не се исклучува можноста одделни судии да соопштат и издвоени ставови. Постојат и очекувања дека Меѓународниот
Србија би сакала да го интегрира северниот дел на Косово, но не по цена да загуби друг дел од својата територија. Ни во меѓународната заедница не постои големо расположение за принципот размена на територии, така што оваа опција не е многу реална.
суд ќе соопшти повеќеслојно мислење што ќе им овозможи на Белград и на Приштина да го толкуваат како најмногу им одговора.

„Меѓународниот суд во принцип не е склон да дава мислење кое не е во согласност со реалноста во меѓународниот политички живот. Затоа мислам дека е малку веројатно тој недвосмислено и децидно да ја го оцени прогласувањето на независноста на Косово за нелегално. Затоа треба да се очекува избалансирано мислење.“

Прослава на втората годишнина од прогласувањето на независноста на Косово на 17 февруари 2010

Професор Марк Вебер додава дека со оглед на тоа што станува збор за необврзувачки став на оваа институција, без оглед на тоа каков би бил, не треба да се очекуваат драматични промени на теренот. Сепак, според него, останува едно прашање кое мора да се реши, а тоа е неуспехот на институциите во Приштина да воспостават контрола и управа на северот на Косово.

„За тоа треба повторно да се преговора. Мислењето на Меѓународниот суд на правдата може само да го поттикне тој процес. Не мислам дека е реално отворање на нови преговори за статусот на Косово.“

Вебер додава дека Србија сака дел од Косово, но не сака размена на територии.

„Косово секако не е склоно на поделба. Србија би сакала да го интегрира северниот дел на Косово, но не по цена да загуби друг дел од својата територија. Ни во меѓународната заедница не постои големо расположение за принципот размена на територии, така што оваа опција не е многу реална.“

Вебер во врска со натамошното признавање на Косово доколку Судот независноста ја оцени за легална вели:

„Малку е веројатно дека во таков случај државите како Русија ќе ја признаат независноста на Косово. Но, може да се очекува многу бргу по одлуката на судот, 30 земји да го сторат тоа“, наведува професорот по меѓународно право на Универзитетот во Кембриџ Марк Велер во интервјуто за Радио Слободна Европа.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG