Достапни линкови

Аргентински пратеник предлага споменик за Марадона


Диего Марадона

И покрај испаѓањето на Аргентина во четвртфиналето на Мундијалот, Марадона ја ужива довербата во земјата

Пратеник во долниот дом на аргентинскиот парламент предложи изградба на споменик со кој би се изразило почитување спрема легендарниот фудбалер и сегашен селектор на репрезентацијата на таа земја Диего Марадона. Хуан Кабандие прелогот го дообјасни велејќи дека Марадона е „икона на аргентинската популарна култура“.
Јавна поддршка на Марадона му даде и претседателката на Аргентина Кристина Фернандес.

Останувањето на Марадона на местото селектор на Аргентина е и натаму неизвесно по испаѓањето на неговата екипа во четвртфиналето на Светското првенство. Аргентина беше елиминирана по убедливиот пораз против Германија од 4:0.
  • 16x9 Image

    Благоја Кузмановски

    Во новинарството е од 1993 година, кога почнува да работи во дневната редакција на Македонското радио. Бил уредник и водител на сите дневно – политички информативни емисии на програмите на радиото. Од 2002 година е шеф на дописништвото на Радио Слободна Европа во Скопје.

XS
SM
MD
LG