Достапни линкови


Холандија денеска е обоена во портокалово и во победничка атмосфера, откако се избори за финалето на Светското Првенство во Јужна Африка. Насловните страници на весниците осамнаа со напистите ФИНАЛЕ! Синоќа до доцна во ноќта низ градовите на Холандија се прославуавше победата. Мобилните оператори регистрирале над 800.000 СМС поради веднаш по натпреварот и околу 900.000 телефонски повици. Неколку авио компании веднаш најавија дополнителни летови за Јоханезбург во престојниот викенд. Холандија досега два пати играше во финале на Светско Првенство, против Германија во 1974-та и против Аргентина во 1978, но и на двата натпревара беше поразена.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG