Достапни линкови

Национални признанија за фудбалерите на Гана


Напаѓачот на Гана Асамоа Гијан во акција

Претседателот на Гана Милс и поранешниот прв човек на ОН Анан презадоволни од настапот на репрезентацијата на СП

Претседателот на Гана Џон Ата Милс изјави дека фудбалските репрезентативци ќе добијат национални признанија и по 20 илјади долари поради успехот на Светското првенство во Јужна Африка.
„Не го освоивте Светското првенство, но со својот настап го носевте не само знамето на Гана, туку и на Африка“ им рече Милс на играчите.

Некогашниот генерален секретар на ОН Кофи Анан, кој е од Гана, им напишал писмо на фудбалерите, во кое истакнал дека на милиони луѓе им е скршено срцето по поразот на пенали од Уругвај во четвртфиналето.
„Иако го изгубивте натпреварот, излеговте како победници“, пишува Анан.
  • 16x9 Image

    Благоја Кузмановски

    Во новинарството е од 1993 година, кога почнува да работи во дневната редакција на Македонското радио. Бил уредник и водител на сите дневно – политички информативни емисии на програмите на радиото. Од 2002 година е шеф на дописништвото на Радио Слободна Европа во Скопје.

XS
SM
MD
LG