Достапни линкови

Дали трофејот ќе оди во Европа?


Европските репрезентации повторно се на врвот на светскиот фудбал. По испаѓањето на Бразил и на Аргентина од Светското Првенство во Јужна Африка, на повидок е можноста, по 80 години, една европска репрезентација да стане светски првак на Мундијал кој се одржува надвор од Европа. Една европската репрезентација е сигурна во финалето, бидејки во едното полуфинале играат Германија и Шпанија. Доколку во дуелот меѓу Холандија и Уругвај победат холанѓаните, тогаш е сигурно дека титулата светски првак во фудбал заминува за Европа.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG