Достапни линкови

Јапонскиот трагичар ќе добие орден за заслуги


Детаљ од натпреварот Јапонија-Парагвај

Единствениот јапонски фудбалер што промаши пенал во осминафиналето против Парагвај ќе биде награден за своето залагање

Трагичарот на јапонскиот пораз од Парагвај во осминафиналето на Светското првенство Јуичи Комано ќе добие орден за заслуги во својата родна покраина Вакајама.
„Сакаме да го наградиме Комано со орден за заслуги затоа што се бореше чесно и храбро. Тој и неговите соиграчи на нашиот народ му донесоа многу радост и среќа, но во спортот не е можно постојано да се победува“ изјави гувернерот на покраината Вакајама, Јошинобу Нисака. Тој изрази надеж дека орденот ќе му биде барем мала утеха на Комано.
Парагвај ја победи Јапонија во осминафиналето по изведувањето пенали, а единствен што промаши во серијата беше токму Комано.
  • 16x9 Image

    Благоја Кузмановски

    Во новинарството е од 1993 година, кога почнува да работи во дневната редакција на Македонското радио. Бил уредник и водител на сите дневно – политички информативни емисии на програмите на радиото. Од 2002 година е шеф на дописништвото на Радио Слободна Европа во Скопје.

XS
SM
MD
LG