Достапни линкови

Меркел ќе го гледа четвртфиналето против Аргентина


Ангела Меркел на Самитот на Г8 во Канада
Ангела Меркел на Самитот на Г8 во Канада

Германската канцеларка ќе го следи мечот што репрезентацијата на нејзината земја го игра против Аргентина во рамките на четвртфиналето на Светското првенство

Германската канцеларка Ангела Меркел ќе отпатува за Јужна Африка за да го следи мечот од четвртфиналето на Светското првенство, што Германија в сабота го игра со Аргентина. Портпаролот на Меркел потврди дека таа ќе присуствува на натпреварот во Кејптаун, но не изнесе детали за посетата, додавајќи оти се уште не е изработен детален распоред.

Канцеларката Меркел, заедно со британскиот премиер Дејвид Камерон, го гледаше осминафиналето меѓу Германија и Англија, на маргините на Самитот на Г-20 во Канада. Германците тој натпревар го добија со 4:1.

Меркел ги следеше и сите мечеви на својата репрезентација на претходното Светско првенство, кога Германија беше домаќин и го освои третото место.
  • 16x9 Image

    Благоја Кузмановски

    Во новинарството е од 1993 година, кога почнува да работи во дневната редакција на Македонското радио. Бил уредник и водител на сите дневно – политички информативни емисии на програмите на радиото. Од 2002 година е шеф на дописништвото на Радио Слободна Европа во Скопје.

XS
SM
MD
LG