Достапни линкови

Поранешниот американски претседател Бил Клинтон бил воодушевен од последниот настап на фудбалската реперезентација на Соединетите Држави на Светското првенство во Јужна Африка.

Затоа тој решил да остане и да проследи уште едeн натпревар на првенството.

Клинтон изјави дека го сменил планот, така што в сабота ќе може да го гледа мечот во осимнафиналето, што американската репрезентација ќе го игра против тимот на Гана. Клинтон е почесен претседател на Комисијата која ги кандидира Соединетите Држави за домаќин на Светското првенство во фудбал во 2018 или во 2022 година.

Од мечот меѓу САД и Алжир


Тој го следеше последниот натпревар во групата во која Американците ги победија Алжирците со 1:0 и се пласираа во втората рунда.
Клинтон на трибините седеше со претседателот на ФИФА Сеп Блатер, по што ги посети и играчите во соблекувалната.

Тој изјави дека толку многу се радувал и викал кога Лендон Донован го постигна голот на самиот крај на натпреварот што морал да пие чај со лимон за да си го врати гласот.

  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG