Достапни линкови

Африканците ќе останат добри домаќини


Јужна Африка денеска повторно инсистира дека ќе биде добар домаќин на Светското првенство во фудбал иако, покрај нив, речиси сите репрезентации од Африка испаѓаат од натамошниот тек на турнирот. Само Гана и Алжир имаат теоретски шанси за опстанок, но ретко кој верува дека ќе го изборат.

Весниците во Јужна Африка пишуваат дека звуците на вувузелите можеби од утре ќе бидат по тивки, но оти домаќините ќе сторат се за успешно продолжување на Мундијалот. Ова се уште е наше Светско првенство, велат многумина Јужноафриканци, кои сега се определуваат за навивање за други тимови.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG