Достапни линкови

Италија - Словачка, „наместено“?


Умберто Боси
Умберто Боси, лидер на илталијанската парија Северна Лига, изјави дека Азурите ќе ја поткупат Словачка за да се пласираат во осминафиналето од Светското првенство во Јужна Африка.

„Натпреварот ќе биде купен, ќе видите, во наредната сезона во италијански клубови ќе играат неколку фудбалери од Словачка“, изјави Боси.

Лидерот на Северна Лига, која е клучен сојузник на премиерот Силвио Берлускони, ваквиот одговор го даде на прашањето – каков ќе биде резултатот на натпреварот меѓу Италија и Словачка, кој Италијаните мора да го добијат ако сакаат да одат натаму.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG