Достапни линкови

Португалија го фали Џабулани


Роналдо со Џабулани

По многубројните критики за специјалната фудбалска топка направена за Светското првенство во Јужна Африка, Џабулани, како што се нарекува, конечно ги доби и првите пофалби.

„Ја сакаме оваа топка“, изјави Карлош Кеирош, селекторот на Португалија откако неговиот тим ја победи репрезентацијата на Северна Кореа со 7:0.

Тоа е најубедлива победа на Мундијалот во изминативе 8 години. На првенството во 2002 година Германија ја победи Саудиска Арабија со 8:0.

Топката бше критикувана од фудбалерите, бидејќи била многу лесна и тешка за контролирање, односно, како што велат, непослушна, особено при додавањата.

Интересно е тоа што најмногу критики дојдоа од екипте кои биле поразени.

Португалците, против Северна Кореја немаа проблеми.

„Ние сме професионалци. Треба да ги заборавиме дискусиите за топките и за вувузелите и да се концетрираме на играта. Светското првенство е забава, фудбалско умеење и голови, а не некои секунадрни работи“, изјави селекторот Кеирош.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG