Достапни линкови

Дел Боске останува селектор и во случај на неуспех на Шпанија


Селекторот на Шпанија Дел Боске

Претседателот на шпанската фудбалска федерација со голема поддршка за селекторот Дел Боске. Нема да биде катастрофа и ако не успееме, вели тој.

Висенте дел Боске ќе остане селектор на репрезентацијата на Шпанија дури и ако оваа селекција не го мине натпреварувањето по групи на Светското првенство, потврди претседателот на Фудбалскиот сојуз на Шпанија Анхел Вилјар Мар.
„Што и да се случи на Светското првенство, Дел Боске ќе остане на клупата на репрезентацијата. Дури нема да биде катастрофа и ако екипата не се квалификува во втората фаза од натпреварувањето“, рече Вилјар Мар.
Шпанија во првото коло од групата Х загуби од Швајцарија со 1:0, а во второто и третото коло игра против Хондурас и Чиле. Овој пораз е само втор за Шпанија во последните 27 натпревари. Дел Боске на клупата на оваа репрезентација дојде во јули 2008-та година на местото на Луис Арагонес.
  • 16x9 Image

    Благоја Кузмановски

    Во новинарството е од 1993 година, кога почнува да работи во дневната редакција на Македонското радио. Бил уредник и водител на сите дневно – политички информативни емисии на програмите на радиото. Од 2002 година е шеф на дописништвото на Радио Слободна Европа во Скопје.

XS
SM
MD
LG