Достапни линкови

Протест во Дурбан, бараат помош за сиромашните


Стотици Јужно-африканци протестираа во Дурбан, каде што вечер ќе играат Шпанија и Швајцарија, барајки од владата финансиска помош за сиромашните, и тоа иста сума како за Светското првенство во фудбал. Меѓу 500-тините демонстранти беа и редарите на стадионот во Дурбан, кои се судрија со полицијата во неделата кога протестираа за поголеми плати. Еден од демонстрантите изјави – “Ако имаме пари за стадиони, тогаш не треба да оставиме никого без дом”. Јужна Африка потрошила околу 3,5 милијарди евра за подготовките на Мундијалот, што според критичарите е премногу.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG