Достапни линкови

Буфон нема да брани до крајот на првенството?


South Africa -- Italian players train at Cape Town's Green Point Stadium, 13Jun2010

Италија до крајот на Светското првенство најверојатно ќе остане без услугите на голманот Буфон поради повреда на грбот

Голманот на Италија Џанлуиџи Буфон можеби нема да може да настапува за својата репрезентација до крајот на Светското првенство во Јужна Африка, бидејќи повредата на грбот е посериозна отколку што изгледаше во првиот момент. Буфон, кој според многумина е еден од најдобрите голмани во светот, на натпреварот со Парагвај беше заменет на полувремето, откако се жалел на болки во грбот. Италија во првиот натпревар одигра нерешено 1:1 со Парагвај, а следниот меч во рамките на Ф групата го игра в недела против Нов Зеланд. Во оваа група се натпреварува и репрезентацијата на Словачка.
  • 16x9 Image

    Благоја Кузмановски

    Во новинарството е од 1993 година, кога почнува да работи во дневната редакција на Македонското радио. Бил уредник и водител на сите дневно – политички информативни емисии на програмите на радиото. Од 2002 година е шеф на дописништвото на Радио Слободна Европа во Скопје.

XS
SM
MD
LG