Достапни линкови

Нелегално рекламирање


Група од 36 Холанѓанки била исфрлена од стадионот во Јоханесбург за време на натпреварот меѓу Холандија и Данска, бидејќи носеле портокалови дресови со реклама за холандска компанија за пиво. Официјален спонзор на ФИФА е друг производител на пиво, поради што претставници на ФИФА ги принудиле Холанѓанките или да ги соблечат маиците или да го напуштат стадионот. Тие одбиле, па биле повикани луѓето од обезбедување за да ги исфрлат од стадионот, по што биле испрашувани од полицијата неколу часа. Според ФИФА, холандската компанија за пиво има долга историја со прекршување на правилата за рекламирање.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG