Достапни линкови

Повторно проблеми со редарите


Повеќе од 100 луѓе кои се грижат за безбедноста на стадионот во Дурбан, протестираат на само еден ден пред натпреварот меѓу Шпанија и Швајцарија и бараат од ФИФА да им ги гарантира платите. Вооружени полицајци го обезбедуваа мирниот протест на работниците. Сепак, лидерот на демонстрантите изјави дека тие ќе се грижат за безбедноста на посетителите дури и ако не им бидат зголемени платите. Во понеделникот, полицијата ја превзеде контролата на стадионите во Дурбан и во Кејп Таун поради протестите на редарите.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG