Достапни линкови

Бајден: Америка ќе ја победи Англија


Потпретседател на САД, Џофеф Бајден

Американскиот потпретседател Џо Бајден изрази денеска уверување дека Соединетите Држави ќа ја победат репрезентацијата на Англија в сабота на нивниот прв меч на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка.

Американскиот потпретседател Џо Бајден денеска изрази уверување дека Соединетите Држави ќа ја победат репрезентацијата на Англија в сабота на нивниот прв меч на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка.

„Како вистински Ирец, верувам дека ќа ја победиме Англија“, изјави Бајден на собирот на странски дипломати во американскиот конзулат во Јоханесбург.

Тој и посака среќа на Јужна Африка во натамошната организација на првенството.

„Ниту еден спорт никогаш не привлече такво внимане за една земја како ова светско првенство во фудбал“, рече Бајден.
  • 16x9 Image

    Гоце Атанасов

    Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

XS
SM
MD
LG