Достапни линкови

Најдобар Мундијал досега?


Претседателот на организациониот комитет на Светското првенство во фудбал во Јужна Африка, Дени Џордан изјави дека овој Мундијал ќе биде најдобар досега и ќе докаже дека Африка ги исполнува ветувањата. Атмосферата на воодушевување во земјата, Џордан ја спореди како во времето кога беше ослободен од затвор Нелсон Мендела во 1990-та година и првите слободни избори, 4 години подоцна. Сепак, загриженост кај многубројните посетители предизвикуваат неколкуте инциденти во кои странски новинари и фудбалери беа ограбени во Јоханезбург.
  • 16x9 Image

    Љупчо Наќев

    Работи во Радио Слободна Европа во Прага од започнувањето на емитувањето на програмата на Македонски јазик, како уредник и водител. Со новинарство се занимава од 1988-ма година, најнапред во Македонското радио, а потоа во А1 телевизија, како и повеќе години како постојан дописник на Радио Дојче Веле. 

XS
SM
MD
LG