Достапни линкови

Бранко Манев, светски шампион во куглање


Најталентираниот македонски куглар Бранко Манев минатиот месец во Риека се закити со титулата светски шампион за јуниори до 23 години. Во конкуренција на 102-јца куглари од 17 земји, Манев триумфира со нов светски рекорд од 665 срушени кегли.

За радоста да биде поголема освои и златен медал во комбинација, каде што се собира резултатот од поединечниот и од екипниот настап. Со тоа тој ја продолжи доминацијата на меѓународната сцена, каде што веќе беше светски кадетски првак. Затоа и пред патот за Хрватска беше во кругот на фаворити за највисок пласман, иако сега признава дека ги надминал и своите очекувања.

„Ме изненади бидејќи беа две златни медали. Да беше една златна со бронзена или сребрена медала, немаше толку да се изненадам, но две златни и за мене беше изненадување“, изјави Манев.
Ме изненади бидејќи беа две златни медали. Да беше една златна со бронзена или сребрена медала, немаше толку да се изненадам, но две златни и за мене беше изненадување.


Со овој успех, тој на најдобар можен начин ја заокружи одличната сезона, во која беше еден од најзаслужните за десеттата шампионска титула на Макпетрол во домашното првенство. Со тоа тој го привлече вниманието и на многу клубови од странство, а пред се од Хрватска, каде што наесен, најверојатно, ќе ја продолжи кариерата.
Логото на кугларскиот клуб Макпетрол

„Има понуди од клубови од Загреб и од Осиек. Следнава сезона од септември би требало да заминам.“

Младиот Манев верува дека во новата средина уште повеќе ќе напредува, па на Македонија ќе и донесе трофеи и од
Сега во октомври има светско првенство сениорско, па ќе видиме со селектрот кои ќе бидат кандидати и може и таму да се
освои нешто.
сениорските Мундијали. Во тоа никој не се сомнева, бидејќи во куглањето доминираат двојно постари натпреварувачи од него, што значи дека ќе има многу шанси за таков подвиг. Сепак, македонската кугларска гордост не сака да размислува на долг рок, па се надева дека тоа може да се случи уште во текот на оваа година.

„Сега во октомври има светско првенство сениорско, па ќе видиме со селектрот кои ќе бидат кандидати и може и таму да се освои нешто.“

Најголема желба на најдобриот македонски куглар за 2009-та година, во моментов, сепак е победа над неговиот татко. Станува збор за нашиот прославен куглар, Тодор Манев, кој му е и тренер во Макпетрол и со кого има нерасчистени сметки од штотуку завршената сезона.
XS
SM
MD
LG