Достапни линкови

Успешен тест на Португалците


Switzerland - Portuguese forward Nani (L) vies with Turkish midfielder Mehmet Aurelio during the Euro 2008 Championships Group A football match Portugal against Turkey on June 7, 2008 at Geneva stadium in Geneva, Switzerland.

Фудбалерите на Португалија во подготовките за натпреварите на т.н. „група на смртта“ успешни против Мозамбик. Столбот на одбраната, Пепе, се врати на терените по 6- месечната пауза поради повреда.

Фудбалската репрезентација на Португалија вчера во Јоханесбург го совлада Мозамбик со 3:0, во подготвителен натпревар за Светското првенство. Сите три гола беа постигнати во второто полувреме, а стрелци беа Дани и два пати Алмеида. Во тимот на Португалија по подолга пауза се врати играчот на Реал Мадрид Пепе, кој беше повреден од декември минатата година. Португалската репрезентација на Мундијалот ќе игра во групата Г со Бразил, Брегот на Слоновата Коска и со Северна Кореја.
  • 16x9 Image

    Благоја Кузмановски

    Во новинарството е од 1993 година, кога почнува да работи во дневната редакција на Македонското радио. Бил уредник и водител на сите дневно – политички информативни емисии на програмите на радиото. Од 2002 година е шеф на дописништвото на Радио Слободна Европа во Скопје.

XS
SM
MD
LG